СербскийРусский

Недеља руског филма у Србији "Бајке детињства" 2016

There are no translations available.

plakat mali

Од 12. до  16. септембра  2016. године  у Новом Саду ће се одржати Недеља руског филма у Србији  "Бајке детињства".

Oва манифестација постала је већ традиционална. Први пут одржана је 2013. у Ваљеву, затим 2014. у Крушевцу и 2015. у Нишу. Град  Нови Сад, који прима руске филмске уметнике ове године, је један од највећих историјско-културних, друштвено-политичких и економских центара Србије, што вишеструко повећава значај манифестације.

"Бајке детињства" се одржавају при финансијској подршци Министарства културе Руске Федерације и организационој подршци Амбасаде Руске Федерације у Републици Србији, Администрациjе града Новог Сада, Српског одељења Међународног друштвеног фонда јединства православних народа, Координационог савета руских сународника који живе у Србији, Друштва руских сународника „Луч“, Фондације „Свети Александар Невски“, Руског центра фонда „Руски свет“.

flajer   flajer 1

Програм Недеље руског филма у Србији  "Бајке детињства" укључује емитовање анимираних филмова, ове године их је представио продуцентски центар филмског студија који носи име М. Горког, Фонд за социјално-културне програме „Губернија“, Студио за анимације „Пчела“, Студио „Мастер-Филм“. Гледаоци ће видети два документарна филма – „Кнез Владимир. Крштење Русије“, режисера Михаила Елкина и Артјома Маркова, а такође „Направити бајку“ Марине Стасенко. Играни програми  су представљени радовима „Тајна Снежне Краљице“ Наталије Бондарчук, „Ура! Распуст!“ Максима Демченка и „О Петру и Павлу“ Јурија Поповића.

У оквиру  "Бајки детињства" одржаће се округли сто "Руски филм као помоћ онима који изучавају руски језик у Србији", презентација дечијих студија за анимацију  града Новосибирска и Новосибирске области, а такође и прича о студију за анимације „Балтичка телевизија“, која прави анимационе филмове са православном тематиком.

gazeta

Гости Недеље ће бити: Народна уметница Руске Федерације, лауреат Државне премије СССР Ирина Муравјова, Заслужна уметница РСФСР, Заслужни уметник  Руске Федерације Наталија Бондарчук, Руски бард, композитор, Заслужни уметник Руске Федерације Григорије Глатков, популарна филмска глумица Јулија Кудојар, директор „Новосибирсккиновидеоизнајмљивање“ Марија Лендова и други руски киноматографисти.

Филмске активности се неће ограничити аудиторијом Новог Сада – стваралачка одредница ће бити и гледаоци најближих градова, таквих као што су Сремски Карловци, Зрењанин, Футог, Кисач.

Организатори традиционално припремају сјајну церемонију отварања са учешћем, како руских уметника, тако и српских дечјих стваралачких колектива. Церемонија ће се одржати 12. септембра у Позоришту младих града Новог Сада, где ће се одржати сва приказивања филмова „Недеље“.